Strekovský festival vína 2013
Po minuloročnom Strekovskom festivale vína som si uvedomil, že je to na slovenské pomery výnimočný festival s neopakovateľnou atmosférou. Len zriedkavo sa stáva, aby ma nejaké podujatie tak pohltilo, že sa teším na jeho ďalší ročník. Po druhé, návšteva minuloročného festivalu bola pre mňa silným impulzom pre štúdium strekovského regiónu a vína, ktoré som dovtedy vôbec nevnímal. Začal som hľadať články o miestnych vinároch, o histórii regiónu, o pestovaní a šľachtení viniča Ondrejom Korpásom, o (ne)tradičných postupoch pri pestovaní a následnom spracovaní hrozna, o autentistoch…

Čítať ďalej...

Ing. Tibor Berta 
Rozprávame sa s Ing. Tiborom Bertom, z Vinárstva Berta, s.r.o. 1. Kam až siahajú Vaše rodinné vinohradnícko-vinárske korene? Aké boli Vaše vinárske začiatky a ako chutilo prvé víno? Z detstva sa mi vybavuje obraz, ako sa u dedka z maminej strany naháňame okolo drevených kadí plných vody s namočeným podpníkom a očkami pripravenými na štepenie. A tá príjemná vôňa pilín, ktoré sa používali na zakladanie štepencov do bední na rýchlenie, a potom dedka ako sedí na podstienku, po našom ”ámbituši”, a štepí vinič a kúsky mu odletovali presne na tú istú kôpku, babku ako vyslepuje amerikán.
 

Čítať ďalej...

Bratislava - Na pulty vínoték mieri ďalšia slovenská značka. V Strekove neďaleko Nových Zámkov kreslia závod Vinárstva Berta. Podnik, ktorý hodlá rozšíriť domácu ponuku, chce na rozdiel od konkurencie stavať len na domácom hrozne. „Všetci vyznamní vinári berú hrozno z našej oblasti. My sme mu chceli dať pridanú hodnotu a ponúknuť tradičný produkt," vysvetľuje Tibor Berta, majiteľ Vinárstva Berta.